Padden op pad

Nu het voorjaar zich voorzichtig aankondigt en de temperaturen langzaam beginnen te stijgen, worden padden – en ook andere amfibieën zoals kikkers en salamanders – wakker uit hun winterslaap op Hillig Meer. De winter brengen ze door op het land, op vorstvrije plekjes in het bos, onder dikke bladerhopen, in struikgewas, onder houtstapels of in zelf gegraven holletjes in de grond. Daar blijven ze maandenlang vrijwel onbeweeglijk, wachtend tot het weer warm genoeg wordt om weer actief te worden.

Pad op padPaddentrek

Zodra de eerste zachte, vochtige avonden van het voorjaar aanbreken, begint een bijzonder natuurverschijnsel: de paddentrek. Padden trekken dan massaal van hun winterverblijf naar het water waar ze zelf geboren zijn. Dat kan soms honderden meters of zelf enkele kilometers verderop liggen. Opmerkelijk is dat padden vaak jaar na jaar terugkeren naar precies dezelfde poel, sloot of vijver. Ook het Hillig Meer op de natuurbegraafplaats is zo’n plek waar ze ieder voorjaar weer naartoe trekken.

In het water begint de voortplanting. Daar zet het vrouwtje lange snoeren met eitjes af, die zorgvuldig tussen waterplanten worden gewikkeld. Zo blijven eitjes goed beschermd en kunnen ze op een zonnige plek in het water langzaam opwarmen. Na enige tijd komen uit de eitjes kleine zwarte larfjes: de paddenlarven. Deze worden ook wel ‘dikkopjes’ genoemd. Vaak zwemmen ze in grote groepjes dicht bij elkaar. In de weken die volgen, groeien ze snel. Ze krijgen eerst achterpootjes, daarna voorpootjes en hun staart wordt langzaam korter. Uiteindelijk veranderen ze in piepkleine padjes.

Wanneer deze jonge padjes groot genoeg zijn, kruipen ze massaal het land op. Op zoek naar voedsel en een geschikte schuilplek verspreiden ze zich over het omliggende landschap. Daar groeien ze verder op, totdat ook zij, na een paar jaar, klaar zijn om deel te nemen aan hun eerste paddentrek.

Pad in waterVeilig op weg

Tijdens deze trek moeten padden vaak wegen oversteken om bij het water te komen. Vooral op zachte, regenachtige avonden kan het daarom extra druk zijn met overstekende amfibieën. Helaas worden er elk jaar veel padden slachtoffer van het verkeer. Let in deze periode daarom extra goed op in het verkeer, vooral in de buurt van water en natuurgebieden. Samen helpen we deze bijzondere voorjaarsreizigers veilig op weg!

Geplaatst in Natuur